Co je Pokémon VGC?

Věděli jste, že pokémony můžete použít i na jiné věci než sbírání?
Pojďte si s námi zazápasit v Pokémon VGC!

Pokémon VGC

Pokémon VGC (Video Game Championships – mistrovství ve videohrách) je souhrnný název pro

  • mistrovský okruh esports turnajů v core series (z hlavní série) Pokémon videohrách
  • a pro formát pravidel, podle kterých zápasí na oficiálních turnajích, online žebříčku a komunitních turnajích na konzolích a ve fanouškovském simulátoru Pokémon Showdown


VGC se hraje v Pokémon videohrách na konzole Nintendo

Formát pravidel

Pokémon VGC se hraje vždy v nejnovějších core series Pokémon videohrách na konzole Nintendo.
Pro sezonu 2020 je to Pokémon Sword & Shield pro Nintendo Switch.

Pokémon VGC se vždy hraje jako Double Battle (zkráceně Doubles), tedy každý hráč má ve hře aktivní dva pokémony najednou. Do zápasů vybíráte 4 pokémonů z 6 s tím, že vidíte, které pokémony má soupeř (Team Preview) a s pokémony automaticky zarovnanými na Lv50.
Doplňující pravidla se liší v každém ročníku.

Proč zrovna Doubles, když víceméně celý příběh se hrají zápasy Single Battle (Singles)? Důvodů pro to je víc. Zápasy Doubles jsou rychlejší. V každém kole máte více možností než v Singles, takže je těžší vymyslet dobrou strategii a taktiku. Musíte si dávat pozor na dva pokémony najednou, takže není tak jednoduché rychle získat jediným pokémonem rozhodující převahu. Všem těmto důvodům lze nějak oponovat. Hlavní důvod ale je: Prostě to tak je! Zaštiťující organizace zvolila pravidla a je práce hráčů se s nimi vypořádat, jak nejlépe umí.

Současná pravidla

V současnosti (červenec 2020) se hraje podle pravidel VGC 2020 Ranked Battle Series 5 ve hrách Pokémon Sword & Shield na Nintendo Switch. Detailní znění současných pravidel můžete najít zde.


VGC se vždy hraje jako Double Battle

Rotace VGC formátů

Pravidla Pokémon VGC se mění typicky jednou za rok. Formátu se říká podle roku, ve kterém sezona končí. Takže například v roce 2018 se hrálo podle pravidel VGC 2018 (zkráceně VGC18).
Nový formát je obvykle vyhlášen v prosinci a v platnost vejde od ledna. Jelikož sezony začínají a končí spolu se školním rokem, a běží tedy od září do října, část sezony se tedy obvykle hraje podle loňských pravidel.
Sezona 2019 byla výjimečná tím, že její formát byl vyhlášen již na Worlds 2018 a vešel v platnost ihned po World. Tedy, přesněji, formáty, protože sezona 2019 byla rozdělená do tří částí, která každá měla jiný formát – VGC 2019 Sun Series, VGC 2019 Moon Series a VGC 2019 Ultra Series.
Sezona 2020 tento koncept rozvinula a během roku postupně povolují nové pokémony v rámci Ranked Battle Series, takže jsme měli VGC 2020 Ranked Battle Series 2, VGC 2020 Ranked Battle Series 3 atd. Turnaje se hrají podle stejných pravidel, jako online.

Formáty se drží cyklu vydávání nových core series her.
V prvním roce typicky bývají pokémoni, které je možné použít, omezení na regionální pokédex (Regional Pokédex, zkráceně Regional Dex) nových her. Velcí legendární pokémoni z obalů her (title legendaries) jsou v těchto formátech zakázaní. Těmto formátům se mezi hráči říká regional formats. Regional formáty byly například VGC 2014 a VGC 2017.
V druhém roce pak jsou navíc povoleni pokémoni z celého pokédexu, ale velké legendárky jsou stále zakázané. Těmto formátů se podle národního pokédexu (National Pokédexu (National Dex), který obsahuje všechny pokémony, přezdívá national formats. National formáty se hrály v sezonách VGC 2015 a VGC 2018.
V třetím a posledním roku rotace jsou povoleny i velké legendárky, ale protože tito pokémoni jsou příliš silní, jsou povoleni jen dva na tým. Této skupině pokémonů, jejichž počet v týmu je pravidly omezen, se říká Restricted Pokémon. Podle toho se i těmto formátům přezdívá restricted formats. Restricted formáty se hrály ve VGC 2016 a naposledy v celé sezoně 2019 – VGC 2019 Sun Series, VGC 2019 Moon Series i VGC 2019 Ultra Series.

Formáty stejného druhu jsou si i po třech letech celkem podobné, takže zkušenosti naučené z jednoho formátu jsou částečně přenositelné v novějších hrách, i když se hraje každý rok nový formát v nové hře.

Mistrovský okruh

Turnaje mají celosvětový mistrovský okruh, známý pod zkratkou VGC (Video Game Chamionships) a hlavně v Japonsku také jako WCS (World Championship Series).
Sezona Pokémon VGC sestává z mnoha turnajů po celém světě. Hráči během sezony sbírají mistrovské body (Championship Points, CP) a jejich cílem je kvalifikovat se na mistrosvtví světa v Pokémonech.


Logo mistrovské série Pokémon VGC

Mistovství světa

Mistrovství světa v Pokémonech – Pokémon World Championships (zkráceně Worlds) – se koná jednou za rok vždy v létě v srpnu.
Worlds se mohou jako hráči zúčastnit pouze ti hráči, kteří se na základě svých výkonů během sezony kvalifikovali. V sezoně 2019 bylo v Evropě na kvalifikaci potřeba získat 300 bodů v nejstarší věkové kategorii Masters. Nejlepších několik hráčů z každého regionu v každé věkové kategorii rovněž obdrží travel award a organizátoři jim zaplatí cestu a hotel na mistrovství světa.
Historicky byla mistrovství vždy v USA. Sezona 2020 pak přinese novinku, když bude mistrovství světa prvně v Evropě – konkrétně v Londýně.
Mistrovství světa jsou streamována na oficiálních Twitch profilech Pokémon a PokémonVGC se specializovanými esports komentátory. Záznamy z předchozích ročníků lze najít tamtéž. Ze zápasů mistrovství světa se dá hodně naučit a některé momenty, jako Sejunův Pachirisu v roce 2014, jsou nezapomenutelné.
Na mistrovství světa se hraje jako Pokémon VGC, tak Pokémon TCG (karty). V posledních letech přibyla i bojová hra Pokkén Tournament a mobilové Pokémon GO!
Prize pool pro Worlds 2019 byl 500 tisíc dolarů a vítěz ve VGC v každé věkové kategorii dostal 10 tisíc dolarů.


Finále mistrovství světa 2019

Mezinárodní turnaje

Okruh VGC je rozdělený do čtyř regionů: Severní Amerika (North America – zkráceně NA), Latinská Amerika (Latin America – LatAm), Evropa (Europe – EU) a Oceánie (Oceania). Některé země jako Japonsko nebo Jižní Korea mají vlastní systém kvalifikace mimo mezinárodní okruh.

Přímo pod mistrovstvím světa jsou kontinentální mistrovství, známá jako International Championships (IC, zkráceně Internats). Ta jsou čtyři za sezonu – v každém regionu jedno – North America International Championships (NAIC), Latin America International Championships (LAIC), Europe International Championships (EUIC) a Oceania International Championships (OCIC).
Narozdíl od Worlds se mohou Internats zúčasntit všichni. Několik nejlepších hráčů z každého regionu navíc dostane zaplacenou cestu, pár dalších dostane cestovní stipendium. Vítěz Iternats získá 500 CP a prize money 5 tisíc dolarů.
Podobně jako Worlds, Internats jsou streamována na oficiálními Twitchi Pokémon.
Na Internats se kromě VGC hraje vždy i TCG.

O úroveň níže jsou regionální mistrovství – Regional Championships (Regionals) a Special Events (Special, SPE). Specials se od Regionals liší jen absencí finančních odměn pro vítěze kvůli legislativě v různých zemích. V různých regionech jich je různý počet – Severní Amerika jich má za rok desítky, Evropa jen okolo jednoho tuctu a v Oceánii mají jen pár turnajů na této úrovni.
Vítěz Regionals získá 200 CP a prize money až 3 tisíce dolarů v závislosti na počtu účastníků.
Regionals jsou obvykle streamované na Twitchi organizátorů.
Internats a Regionals jsou velké turnaje a dohromady tvoří mezinárodní turnaje (international tournaments).

Lokální turnaje

Základem pro hráče, kteří se chtějí kvalifikovat na mistrovství světa, i pro začátečníky, kteří se chtějí zdokonalit ve hře, jsou pak lokální turnaje (local tournaments, zkráceně locals).
Ty se dělí na dva druhy: Větší Midseason Showdown (MSS), kde vítěz získá 50 CP (odpovídá zhruba League Cupům v TCG), a menší Premier Challenge (PC), kde vítěz získá 30 CP (odpovídá zhruba League Challenge v TCG).
Lokální turnaje organizují lokální organizátoři a jejich počet je omezen na jeden turnaj svého druhu na organizátora na měsíc.
Krom jednotlivých akcí, kde se hraje MSS a/nebo PC pouze s lokálními hráči, se MSS a PC hrají i na Regionals a Internats jako vedlejší turnaje pro ty, kteří již vypadli z hlavního turnaje nebo se ho neúčastnili.
V současnosti žel nemáme v ČR možnost pořádat MSS ani PC, takže čeští hráči musejí jezdit pro body za hranice a na velké turnaje. Nicméně to nám nebrání se připravovat na ligách a na oficiálních turnajích, byť bez možnosti získat body do žebříčku.

Pokémon liga

Pokémoní liga je místo, kde se mohou hráči pravidelně – typicky jednou za týden – scházet a hrát spolu Pokémony. Liga typicky bývá v herním doupěti (herně, kde se hrají karetní a deskové hry a jde tam také koupit Pokémon TCG karty).
Narozdíl od turnajů na ligách není tak důležité, kdo vyhrál. Jde o to si v rámci sportovního ducha dobře zahrát.
Ligy jsou vhodné pro hráče všech úrovní od začátečníků po šampiony a jsou vhodné i pro děti.


Logo programu organizovaného hraní pod záštitou Pokémon Company

Organizované hraní

Veškeré oficiální organizované hraní zaštiťuje v rámci iniciativy Pokémon Organized Play firma na správu a propagaci registrované obchodní známky Pokémony – The Pokémon Company International (TPCi). Organizace probíhá na dobrovolnické bázi. Dobrovolníci organizují v rámci profesorského programu, kde si udělají zkoušky na pokémoního profesora (Pokémon Professor) a dále atestaci na organizátora (Organizer), judge (Judge) atd.

Do profesorského programu můžete vstoupit i vy. Stačí chápat základy hry, být rozumný člověk, a udělat si zkoušky na oficiálním webu pokemon.com.
Celá komunita stojí právě na lidech, kteří pořádají lokální ligy a turnaje.

Chci vědět víc

Po přečtení tohoto článku byste měli mít základní představu, co je Pokémon VGC. Co dál?

Doporučuji si pročíst sekce Co potřebuju, abych mohl hrát?, Jak začít? a hlavně sérii článků Úvod do VGC. Toto by mělo zodpovědět většinu vašich dotazů. A pokud máte ještě další, neváhejte nám napsat.

John Beak, 16.09.2019 (verze 5.2, aktualizováno 11.07.2020)