Jak začít?

Zde najdete pár základních kroků, jak proniknout do hraní Pokémon VGC.

 1. Zahrajte si příběhovou část hry.
  Naučí vás to základní mechaniky jako typové efektivity, většinu útoků, abilit a předmětů atd. Designeři si dali hodně práce s tím, že jednotlivá NPCčka prezentují i různá zajímavá comba. Není lepší způsob, jak se naučit základy, než projděním hry. Jako bonus budete mít dohranou hru a přístup ke všem mechanikám potřebným při křížení, tréninku pokémonů na zápasy a při zápasech samotných.
 2. Seznamte se s pravidly.
  Pokémon VGC se hraje vždy jako Double Battle s pokémony  automaticky zarovnanými na Lv50. Konkrétní formát se ale každý rok liší. Současný formát a víc informací se můžete dočíst například v sekci Co je Pokémon VGC?
 3. Teorie – co je to pokémon?
  Dalším krokem je porozumět vlastnostem jednotlivých pokémonů. Jen pak budete schopni rozhodnout, jak správně pokémony vytrénovat. Co dělá pokémona pokémonem? To se dozvíte detailně v článku Co dělá pokémona pokémonem aneb proč je Pikachu na baterky.
 4. Základní nástroje
  Tyto nástroje budete používat při každodenní přípravě.

  • Pokédex: Zde si zjistíte všechny informace o pokémonech, útocích, abilitách atd. Stránek s použitelným pokédexem je víc. V současnosti má nejlepší Pokédex Serebii. Až tam přidají aktuální věci z Gen VIII, bude opět použitelná i Bulbapedia.
  • Pokémon Showdown: Fanoušky vytvořený simulátor zápasů Pokémon Showdown je zcela nejdůležitějším nástrojem VGC hráče. Tady všichni trenéři vymýšlejí a testují nové strategie. Na Showdownu si můžete nastavit přesně, jaké vlastnosti u svých pokémonů chcete. Jakmile jste se svým týmem na Showdownu spokojeni, můžete s klidnou hlavou investovat čas do chytání, křížení a tréninku stejného týmu ve hře a pak s ním klidně i jet na turnaj.
   Pokud nerozumíte, k čemu všechna ta hýblátka jsou, jděte o krok dřív do sekce Co je to pokémon? nebo si zkopírujte tým od profíků o krok dál v sekci Sample teams.
  • Damage Calculator: Kalkulačka zranění Damage Calculator od Trainer Tower je nepostradatelný nástroj při vymýšlení strategií. Jak vytrénovat pokémona, aby přežil útok klíčového protivníka, ale sám byl schopný ho skolit na jednu ránu? Odpovědi na podobné otázky si spočítáte zde.
 5. Rental teams + in-game ladder
  Hodně hráčů říká, že nejlepší je stavět si vlastní týmy. Ale pokud chcete rychle začít zápasit a nemáte zkušenosti, můžete si půjčit, resp. okopírovat, tým od profíků, kteří své úspěšné týmy z turnajů zveřejnili.
  Doporučujeme si půjčit vyzkoušený Rental team nebo tři a odhrát s ním pár stovek zápasů. Tím si uděláte představu o tom, co se teď hraje, jak vycházejí matchupy mezi jednotlivými archetypy a posunete se z fáze „cool nápad“ do fáze „teď by možná bylo dobré hrát tohle“. Až pak má smysl se zásadněji pouštět do stavění vlastních týmů.

  V současnosti je nejlepším zdrojem Rental Teams sekce na Trainer Tower: https://www.trainertower.com/pokemon-sword-and-shield-rental-teams/

 6. Komunita
  Víc hlav víc vymyslí. Nejlepší způsob, jak se zlepšit, je připravovat se spolu s ostatními.
  Přidejte se na náš komunitní Discord server Pokémon VGC CZ/SK (VGCZ). Rádi pomůžeme a poradíme.
  Rovněž si můžete najít místní ligu a/nebo turnaje a chodit tam. Naživo je to mnohem lepší zážitek!

Přejeme hodně úspěchů při hraní Pokémon VGC!

Pokud se chcete dozvědět víc do detailu, doporučujeme přečíst sekci článků Úvod do VGC.

Autor: John Beak, 16.09.2019 (verze 3, aktualizováno 18.12.2019)